Skip to content

Kam se řítí ČSSD?

V posledních dnech mám pocit, že se ČSSD zbláznila.

Až do soboty platilo, že jak ODS, tak ČSSD byly de facto středové strany. Jedna trochu nalevo, druhá trochu napravo. Jejich elektorát se podle mě ve středové části prolíná a obě tyto strany mají schopnost a možnost oslovit velkou část (identických) středových voličů.

Západní sociální demokracie narozdíl od naší reprezentují u nás chybějící směr sociálně-liberální. Proto oslovují levicové i velkou část středových voličů. O naší ČSSD toto nikdy říci nešlo, vždy byla blíže k sociálnímu konzervatismu (= komunismu), kde se pere o přízeň s neporazitelnými komunisty. Vymezovala se někde mezi středem a tímto levicově konzervativním křídlem.

Díky Dienstbierovi se ČSSD začala rozšiřovat i ke středovému spektru. Začínala se měnit v socdem moderního, západního střihu. Srdce mi z toho zaplesalo a už už jsem vyplňoval přihlášku do strany. Voliči jí ukázali, že to je správně!

Co přišlo víme. Dienstbiera bůhví proč odstřelili. Na podstatnou část střední vrstvy zaútočili, Cháveze vzývali. To vše během čtyř dnů.

Jednoduše řečeno ČSSD se bláznivě a sebevražedně vrhla směrem více k levici. Uvolnila tím místo pro ODS (TOP 09) ve středu. A na levici stejně nic nezmůže, protože tam jsou komunisté se svým neotřesitelným voličstvem. Pozice KSČM se přitom časem logicky jen posiluje a posilovat bude. Důsledek je jasný. Musí přijít pokles voličských preferencí ČSSD a posílení ODS / TOP 09. Levice jako celek bude oslabena.

Jako bývalý šachista tento krok nechápu. Když je oslabený soupeř ve středu (ODS je de facto politická mrtvola), tak bych útočil tam a nebudu se vrhat do marného boje na levici, kde stejně nic nezískám. Myslím, že na tuto úvahu člověk ani nemusí být šachista, stačí mít zdravý rozum.

Útoky proti OSVČ ze strany ČSSD jsou naprosto diletantským a nepromyšleným krokem.

ČSSD se tím dostala více doleva než komunisté, protože z KSČM naopak zazněl hlas na podporu OSVČ. Byť dnes jsou voliči, kteří za to ČSSD tleskají. Myslím si, že velká část z nich nakonec nebude volit ČSSD, ale KSČM, protože člověk, který souhlasí s tím, že živnostník je parazit je srdcem pravověrný komunista. A ČSSD si rozhněvá velmi významnou část populace, jejíž sociální status a potíže jsou velmi blízké zaměstnancům, které chce ČSSD hájit především. Poctiví živnostníci mají se zaměstnanci většinu zájmů (možná všechny) stejné. Styl argumentace, který ČSSD zvolila je proto nepochopitelný. Nejdřív je nazve parazity. A pak místo omluvy řekne: „My jsme se blbě vyjádřili, to slovo jsme použít neměli, ale podívejte se na tuto tabulku“. A ukážou tabulku, která je sestavena naprosto zavádějícím způsobem s cílem dehonestovat OSVČ. Více o tom píšu v příspěvku Srovnání zdanění živnostníků a zaměstnanců! Jak to je doopravdy. Touto „omluvou“ ČSSD jen potvrdila, že její přístup k OSVČ je opravdu takový, že je považuje za parazity.

Třešinka na závěr. Ve včerejším chatu s Dienstbierem v nejmenovaném online deníku se pan senátor několikrát vyjádřil, že věří, že dokáže ČSSD změnit k moderní levici. No! Je hezké že pan senátor je optimista. Držím mu palce, ale myslím si, že neuspěje a že tento boj je předem ztracen.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


devět × 8 =