Skip to content

Ještě se ukáže, kdo si koho namaže na chleba

Do prezidentských duelů jde Zeman jako jasný favorit. Je to zkušený rétor, který podobných debat absolvoval mnoho. A je neslušný. Naproti tomu Drahoš je v této konkrétní disciplině nezkušený, absolvoval jich jen málo. A je slušný.

Je možné, že Jiří Drahoš shoří jako cigaretový papírek. Ježíše také dokázali ukřižovat a přitom byl vtělením samotného Boha. Dnes neoslavujeme ty, co Ho ukřižovali, ale Jeho.

Je možné, že pana Drahoše rozhodí nefér útoky a lži Zemana, že vybouchne a v emocích řekne něco ošklivého.

Ať se při duelech stane cokoliv, včetně toho, že by Drahoše odnesli na nosítkách, budu volit jeho. Protože jeho oponent Zeman je tak špatný prezident, že jen málokdo by mohl být horší (viz.: 20 důvodů proč nemůžu volit Miloše Zemana). A jsem pevně přesvědčen o tom, že Drahoš bude násobně lepší.

Já se ale k těmto pochybám o Drahošově výsledku v debatách příliš nekloním. Mám k tomu především dva důvody:

1) Máme za sebou takřka celou kampaň a Drahošobijci nenašli nic objektivního, co by na něm mohli kritizovat!

Proto si vymýšlí. A celá jejich kritika, jsou jen lži. Těmi největšími z nich jsou ty, že Drahoš je vítač imigrantů a nebo že chce co nejrychlejší přijetí eura.

Zároveň používají argumentaci zcestnou, jako že Drahoš nikdy manuálně nepracoval. No, možná ne. Ale Zeman přece také ne! Takže to nemůže být argument pro Zemana, ale přinejmenším plichta. Navíc mám pocit, že Zeman nepracuje manuálně ani ve volnočasových aktivitách, zatímco Drahoš ano.

Čili, Zeman je sice zkušený rétor, ale kromě lží nemá co by proti Drahošovi použil. Ba co víc, tím, že je použije v přímém přenosu, dá Jiřímu Drahošovi prostor je před širokým publikem vyvrátit. Nebo aspoň k nim říci své stanovisko. Tohle je docela skvělé!

2) Zeman není to co býval.

V devadesátých letech byl v debatách opravdu zdatný. Bylo to díky jeho velké inteligentci, širokému spektru znalostí a řečnické obratnosti. V poslední době tyto své dovednosti poněkud skrývá. Omezuje se na trapné bonmoty, laciná a lživá prohlášení.

Co je prezidentem, tak v žádné otevřené debatě nikdy nebyl. Jezdí po zemi a svým příznivcům vykládá své monology. Kritických otázek mu příliš kladeno není. A pokud z nich uteče, tak nikdo nemá možnost trvat na odpovědi.

Vychází mi z toho takový závěr, že Zeman již nemá ty diskutérské schopnosti co míval a navíc nemá ani pravdu. Pokud nemá jedno nebo druhé (ideálně obojí), tak bude mít těžké vyhrát. Jeho pozice, podle mě, bude spočívat především v tom, že se bude tvrdošíjně snažit přesvědčovat o tom, že jeho lži jsou pravda. A asi bude neustále opakovat totéž.

Jiřímu Drahošovi podle mě stačí, když udrží nervy na uzdě. Aby z těch nepravd neadekvátně nevybouchl. Pokud vydrží být klidný, tak vizuální dojem z debaty bude přinejmenším okolo remízy. Ale faktický dopad na voliče bude výrazně v jeho prospěch, protože nerozhodnutým voličům vysvětlí, že argumenty Zemana a jeho podporovatelů nejsou pravdivé.

A já věřím tomu, že tohle se stane. Zeman je lev se zašlou slávou, který se snaží obhájit neobhajitelné – své prezidentství a lži o svém oponentovi. Šance na jeho úspěch v debatách jsou, logicky vzato, mizivé.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


9 − = tři