Skip to content

15 důvodů proč volím Jiřího Drahoše

Zatím jsem psal jen proč někoho volit nechci. Dnes napíšu proč někoho volím. A tím končím sérii článků na téma letošní prezidentské volby. Dnes (u Zemanovců) a ve čtvrtek (na neutrální půdě) si užiju prezidentské televizní debaty. V pátek hodím hlas Jiřímu Drahošovi a v sobotu se budu těšit na nového prezidenta nebo na svůj nový život v jiné zemi.

Další články na toto téma si zobrazíte kliknutím na tyto odkazy:

Proč volím Jiřího Drahoše


1) Je mi hodnotově nejbližší
ze všech kandidátů, takže pro mě je první volbou ze všech kandidátů od začátku. Svůj hodnotový soulad s prezidentskými finalisty si můžete zjistit na této „kalkulačce“. Doporučuji volit podle toho jak vám to vyjde. Hodnoty jsou trvalé, pomluvy pomíjející.

2) Jeho volební kampaň je transparentně financovaná. Zatímco kampaň/nekampaň Zemana (která podle odhadů stála desítky milionů) je zcela neprůhledná. Vede ji jakýsi spolek, který ale prezident úkoluje (viz. jeho veřejné vystoupení po prvním kole – kde je „požádal“ o vylepení billboardů). A nikdo neví, kdo tomu spolku dal peníze. Předseda SPO nedokázal odpovědět na otázku jestli tomuto spolku poslali 7 milionů nebo ne, raději utekl ze studia DVTV. Z toho všeho plyne, že zemanův tábor má co skrývat, jinak by nebyl důvod k netransparentnosti. Zde je zkrátka a dobře u Zemana něco shnilého.

3) Má konstantní názory. Není to jako Zeman, který před měsícem říkal, že do debat nebude chodit ani před druhým kolem. Předminulou sobotu řekl, že souhlasí se dvěma, že tři už by byly moc. Nakonec jde do čtyř. To je asi míň než tři …

Názor na imigraci a euro má stále týž, mimochodem takřka stejný, jaký Zeman zastává dnes.

4) Není spojen se žádnou politickou stranou. Určitě má nějaké politické preference, jako snad každý, ale není členem žádné strany. Takže si nenatáhne lidi na hrad tak jako Zeman SPO(Z). A bude pro něj snazší být politicky co nejvíc neutrální a korektní.

5) Je slušný. Lidi co volí Zemana říkají: „Vím, Zeman je hulvát, ale …“. A neuvědomují si, že mezi vůdci a vedenými existuje zpětná vazba. Lidé si volí vůdce podle obrazu svého a ten zase zpětně ovlivňuje lidi podle svého obrazu. Zkrátka a dobře, když je prezident vulgární hulvát, stávají se i z mnoha lidí vulgární hulváti. A ti pak zase v další volbě znovu preferují vulgárního hulváta. Vzniká tak začarovaný kruh. A můj názor je, že je nejvyšší čas na to, abychom z tohoto kruhu vystoupili. A že prezident obecně, by měl mít co nejvíce pozitivních osobnostních vlastností, jak jen je možné. A Jiří Drahoš jich má mnoho.

6) Na Západě by s ním mluvili. Se Zemanem v EU nepromlouvají ani dveře od chlévů. Pokud chceme nějak zvrátit mechanismus povinných kvót, potřebujeme prezidenta, který za to může lobovat. A ne takového, se kterým nikdo nemluví.

7) Má méně skalních odpůrců. Má daleko méně lidí, pro které je krajně nepřijatelný než Zeman. To je důležité zejména v případě těsného výsledku voleb, ke kterému vše směřuje. V takové situaci je lepší aby byl zvolen Drahoš, kterého snáze přijmou i ti, kdo ho nevolili. Zatímco v opačném případě se bude opakovat situace z minulého volebního období, kdy polovina lidí bude mít pro ně krajně nepřijatelného prezidenta. Společnost bude rozeštvaná dalších pět let. To se mi nelíbí, tím spíš, že za to naše země nic nezískává. Jediný, kdo z toho má zisk je Zeman a jeho proruské okolí.

8) Za socialismu nevstoupil do KSČ. Lidé, kteří tu dobu pamatují, vědí, že kdo k nim tehdy vstoupil, tak měl v kariéře zelenou. Kdo ne, měl více méně stopku. Pro mě je to jasná známka toho, že to je čestný člověk.

9) Není zkažen politikou. Mnozí to hodnotí jako jeho slabinu. Já to vidím opačně, protože od revoluce jsem ve střední Evropě zaznamenal 3 prezidenty, kteří vysoce předčili ostatní. A všichni měli společné to, že předtím nedělali politiku. Byli (a jeden je) to postupně: Václav Havel, Joachim Gauck, Andrej Kiska.

10) Nerozeštvává lidi a je pravděpodobné, že je bude spojovat.

Zeman rozeštvává lidi tím, že ve vhodných časech a na vhodných místech zastává extremistické názory (často lživé), aby získal hlasy i od extremistů. Tyto názory jsou samozřejmě nepřijatelné pro umírněné voliče, ale i pro extremisty z opačného konce. A tím vzniká konflikt ve společnosti. Který se od jeho zvolení nezacelil. Zeman působí rozkol ve společnosti vědomě, coby svůj politický nástroj.

Toto Drahoš nedělá, říká vždy a všude totéž a nezastává extremistické názory. A protože je slušný, nelže, nedělá podrazy a dokáže přiznat, že se mýlí, je pravděpodobné, že bude lidi naopak spojovat.

11) Pomůže proti populismu
Od doby co zemřel Václav Havel, tak to s námi jde s kopce. Protože nemáme žádnou mravní autoritu, která by ho nahradila. Není tady skoro nikdo, kdo by korigoval politiky, když nabíhají na populistickou vlnu (lépe řečeno tito lidé u nás jsou, ale nedostávají veřejný prostor). A tak se z naší politiky stal ráj populismu.

Snad nikdy nepřijmeme euro, protože to nyní lidé nechtějí. A proto všichni politici říkají, že ho nechtějí, aby získali jejich hlasy. Vzájemně se takto utvrzují voliči a volení a není z toho cesty ven. Není zde ani diskuze na toto téma. Všichni to jen prostě nechtějí. A říkají jak by nám to nepomohlo. Zatímco hned vedle, Slováci, od doby co přijali euro, tak nás ekonomicky dohnali. Předtím se jim to dlouhá desetiletí nedařilo. A sotva přijali euro, tak nás mají. Tak strašně nevýhodné to euro je! U nás se o tom ani nediskutuje.

A to je jen jeden z mnoha případů. Podobné je to s migranty. Za dob války v Jugoslávii u nás bylo 13 tisíc muslimských migrantů a nikdo si toho ani nevšiml. Teď se po nás chce, abychom pomohli desetině z toho počtu a všichni jsou z toho „na větvi“. Politici běžně směšují tyto kvóty s ekonomickou migrací, přitom kvóty se na ně nevztahují. Chybí tu někdo, kdy by řekl: „Lidi neblbněte, pojďte to aspoň prodiskutovat“.

Jiří Drahoš ve své kampani prokázal, že nezastává populistické postoje. Proto lze očekávat, že na Hradě by se choval stejně. Pomohl by zmírnit populistickou tsunami, které čelíme. A kdoví, možná ji i zastaví.

12) Mám velkou úctu ke vzdělání a k vědě, které pan Drahoš nejen symbolizuje, ale také je má jako prioritu svého prezidentství.

13) Kladně hodnotím to, že má celý život jednu manželku. Jsou tak vzorem pro dnešní společnost s vysokou mírou rozvodovosti. Je to také známka toho, že je možné s ním vyjít a že on dokáže vyjít s někým jiným.

14) Nepředstírá, že je něco, co není. Zeman se stylizuje do role zastánce manuálně pracujících. Přitom sám v životě rukama nepracoval – pokud vím.

15) I kdyby nebyl Jiří Drahoš mou první volbou, proti Zemanovi bych ho volil stejně, protože Zeman je pro mě krajně nepřijatelný. Volil bych proti němu kohokoliv z těch 8mi, včetně Topolánka, kde by to pro mě byla volba s velmi těžkou rukou. Zemana jsem volil v minulé prezidentské volbě (až ve durhém kole, v prvním Dientsbiera) a nikdy v životě jsem své volby víc nelitoval.

Nejsem voličem, ani stoupencem Babiše. Kdybych jím byl, měl bych další důvod pro volbu Jiřího Drahoše. Babiš si po prvním kole dovolil Zemanovi doporučit, aby se zbavil některých lidí. Je jasné, že to Zeman neudělá. A tím ho Babiš oslabil do druhého kola. Pro Zemana tím skončil, už ho nebude podporovat a bude se mu mstít. První políček přišel už s tou 101kou. Pokud bych si tedy přál pokračující kariéru politické mrtvoly Babiše, volil bych spíš Drahoše. Ten proti němu půjde jen ve věcné rovině, nikoli v rovině osobní msty.

Mám i dvě přesto:

Jiřího Drahoše volím i  přesto, že je proti kvótám a že neprosazuje přijetí eura co nejdříve. Já na toto mám opačný názor. Kvóty bychom měli přijmout a euro co nejdříve také. Ale je mi jasné, že prezidentský kandidát, který by takové názory zastával, by se u nás nikdy prezidentem nestal. Proto mu toto toleruji. Jeho postoje k těmto dvěma problematikám jsou takřka identické jako u Zemana. Co je odlišuje je dezinformační kampaň, kterou vedou zemanovi podporovatelé a která tvrdí, že názory Drahoše jsou jiné.

Přeji šťastnou volbu!

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


+ 6 = deset