Skip to content

Soumrak Babiše pod rouškou respirátorů?

Vláda nás každodenně zásobuje spoustou „opatření“ – polovičatých zákazů a nařízení, plných vyjímek. Vše se „dynamicky“ mění, jak nám neustále opakuje ministr zdravotnictví. Myslím, že už se v té ouředničině zákazů a polozákazů sami ztrácejí. Co potom občan?

Přitom by bývalo stačilo jedno jediné, velmi jednoduché a levné opatření! Nařídit všem občanům, aby na veřejnosti nosili roušky! A toto vynucovat pod velkou sankcí například až 3mil. korun. Nemusely by to být přímo respirátory za desítky korun, ale obyčejné roušky, co před krizí stály 0,5Kč. V okamžiku, kdy má infikovaný jedinec takovou roušku, přestává být pro své okolí infekční (pokud se chová normálně – tj. neodkašlává mimo roušku ap). Žádné jiné opatření by nebylo potřeba.

Protože jedna rouška v lednu, ale možná i v únoru stála 0,5Kč. Byla by cena takového opatření 15Kč na občana a měsíc, tedy asi půl miliardy za tři měsíce pro celou ČR! Nebylo nutné dělat ta opatření, která se dnes dělají a která přijdou na desítky miliard.

Jenomže roušky nejsou! A to je ten problém a to největší selhání této vlády. Protože měla dostatek času k jejich zajištění, ale situaci trestuhodně podcenili. A tak dnes roušky nejsou nejen pro každého, ale dokonce ani pro zdravotníky, pošťáky, prodavače, … Dnes byla vyhlášena izolace 21 obcí v mém kraji. A ti lidé se tam nemají čím chránit.

Někdo by mohl namítnout, že po bitvě je každý generálem. Tomu si dovolím oponovat!

Shodou okolností ve stejný den (28.1.), kdy mně osobně byl z eshopu odeslán balík s respirátory FFP3, které jsem si tam objednal asi týden předtím, byl ministr zdravotnictví interpelován s dotazem jak je ČR připravena na epidemii koronaviru. Odpověděl, že je všeho dostatek a že to není nutné.

Už 28. ledna se poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) dotazoval ministra Vojtěcha, jak je Česko připravené na epidemii koronaviru, zda má dostatečný počet zdravotních pomůcek. Vojtěch mluvil o rouškách s respirátory a sdělil „v tuto chvíli to vůbec není nutné, není to namístě“. O měsíc a půl později vidíme: namístě to bylo. Škoda, že nebyl ministrem Svoboda.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/babisovo-motto-nebudte-slusnej-koronavir-tezce-podcenil/

Když jsem já, obyčejný občan, bez zdravotního vzdělání a bez informací z expertních týmů dokázal v půlce ledna velmi jednoduchou úvahou dospět k závěru, že epidemie s velmi velkou mírou pravděpodobnosti dorazí i k nám. Jak to, že to nedokázali ti odborníci na ministerstvu zdravotnictví, o kterých neustále mluví premiér?

Jaká ta moje úvaha byla? Dozvěděl jsem se ze zpráv, co se děje v Číně. Zazněla tam i informace, že čínští lékaři mají vážné podezření, že infikovaný šíří virus ještě předtím, než má příznaky onemocnění. Prostě, jedna plus jedna rovná se dvě. A v tomto případě dvě znamená, že neexistuje opatření jak zabránit šíření nákazy. Protože, když tu nemoc šíří lidé na kterých není poznat, že jsou nemocní, tak nelze udělat žádné opatření jak omezit jejich styk s doposud zdravými. A v tom případě je velmi vysoké riziko, že se to dostane všude, tedy i k nám.

A jak vidíte, nebyl jsem sám. Napadlo to přinejmenším i jednoho poslance. A pak spoustu lidí, kteří koncem ledna vykoupili respirátory v republice.

Kdyby někdo ze zodpovědných lidí udělal stejnou nebo podobnou úvahu, tak měl čas od půlky ledna do asi 9.3. (možná až do dneška) něco dělat! Tj. asi 7 týdnů. Mohli dva týdny věnovat pokusu o objednání roušek a kdyby se to nepodařilo, měli ještě měsíc na to, aby se pár milionů roušek ušilo u nás. Mohli pro jistotu zajistit aspoň 10 milionů roušek do Správy hmotných rezerv – stálo by to jen 5 milionů Kč! Kdyby nakonec nebyly potřeba, tak žádná velká škoda. Nekazí se to a mohlo to tam být roky. Teď jsme mohli být v klidu. Měli bychom alespoň pro počáteční nápor dost.

Oni to neudělali. A teď hasí požár. Hasí ho ale bez vody, jen tím, že kácí okolní lesy. Ano, jde to. Ale pro náš les je výsledek takový, že požár bude zastaven až náš les shoří.

Inu, každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


2 × = čtyři