Skip to content

Strýček Google pěkně sparchantěl

Když jsem v polovině minulého roku musel na weby které spravuji doplnit Cookie lištu kvůli Google. Hodně se mi to nelíbilo, také jsem tu špačkoval. Ale myslel jsem, že to je ojedinělý úlet. Bohužel to vypadá, že není.

Včera se na mě obrátil klient, že mu přestal fungovat plugin do Chrome, kvůli novým pravidlům. Pokoušel jsem se mu pomoci.

Měl jsem zato, že když zkusím plugin nahrát do vývojářského rozhraní Google Web Store, tak že se mi to automaticky zkontroluje a vypíše se mi nějaká zpráva o tom co je tam špatně. Tož jsem se jal to vyzkóšet.

Po přihlášení mi to napsalo, že musím zaplatit 5USD, pokud chci publikovat. Žádný problém, rozhodl jsem se zaplatit. Ale co to? Po kliknutí na odzkaz „zaplatit“, si Google asi minutu něco chroustal sám pro sebe. Pak vyskočilo okýnko s informacemi o mé platební kartě :-o a že jestli chci zaplatit z ní. Tak jsem kliknul že ano. A platba proběhla! Nemusel jsem zadávat ani číslo karty, ani expiraci, dokonce ani kontrolní čísla ze zadní strany! BFU si řekne „Paráda, aspoň to nemusím zadávat.“ Ale mě toto silně znepokojuje. Zaprvé jsem v této službě od Google byl poprvé v životě a nikdy jsem do ní číslo karty nezadával. Zadruhé si nejsem vědom toho, že bych kdy dal Google svolení, aby si kdekoliv ukládal takto citlivé údaje. Zatřetí si to silně nepřeji! Protože nevěřím tomu, že kdokoliv dokáže takto citlivé údaje zabezpečit proti odcizení.

No nic. Z tohoto šoku jsem se sice neotřepal, ale potlačil ho, abych mohl pracovat dál.

Zkusil jsem tedy odpublikovat plugin. Navolil jsem aby se nedával do webstore a byl neveřejný, protože jsem si to chtěl jen vyzkoušet.

K žádné automatické kontrole nedošlo. Místo toho se napsalo, že se čeká na review. O to jsem moc nestál a kdyby tam bylo nějaké cancel, tak bych to zrušil. Ale nešlo to.

Asi dvě hodiny poté mi přišlo emailem oznámení, že plugin byl zamítnut z důvodu:

Don’t transmit viruses, worms, defects, Trojan horses, malware, or any other items of a destructive nature. We don’t allow content that harms or interferes with the operation of the networks, servers, or other infrastructure of Google or any third-parties. Spyware, malicious scripts, and password phishing scams are also prohibited in the Chrome Web Store. Where possible, make as much of your code visible in the package as you can. If some of your app’s logic is hidden and it appears to be suspicious, we may remove it.

A dvacet minut na to mi přišel email s oznámením, že můj účet suspendovali („Chrome Web Store: Developer Account Suspended“) a že pokud to považuji za chybu, tak že můžu vyplnit formulář se žádostí o obnovu. To jsem také udělal. Zatím bez efektu.

Navíc jsem odpověděl na email ohledně zamítnutí pluginu se žádostí o upřesnění. Přece jen zdůvodnění že tam je buďto virus nebo červ nebo defekt nebo trojan nebo malware nebo „jiná položka negativní přirozenosti“:-) nebo mají pocit že tam je něco co poškozuje či narušuje provoz sítí Google nebo někoho jiného nebo tam je něco co poškozuje či narušuje infrastrukturu Google nebo někoho jiného, nebo tam je spyware nebo tam je škodlivý skript nebo phishing a nebo mají pocit, že tam je nějaká ukrytá část kódu, který se jeví podezřele, mi přijde opravdu hodně nekonkrétní a nevím na co mám zaměřit pozornost.

Na tento email mi odpověděli relativně rychle. Asi za 12 hodin. S tím, že položka není v souladu s jejich programovými zásadami, konkrétně s touto sekcí: https://developer.chrome.com/webstore/program_policies#content_policies.

Zde se ale dočítám zcela odlišné zdůvodnění oproti předchozímu. Rozšíření tedy podle nich obsahuje buďto sexuálně explicitní materiál nebo násilné chování nebo šikanu nebo nenávistnou mluvu nebo předstírání jiné identity nebo osobní informace nebo důvěrné informace nebo ilegální aktivity nebo gambling nebo škodlivý produkt nebo nelegánlní produkt. Tak nevím jestli tohle je k smíchu nebo k pláči. Na mou žádost o upřesnění mi odpověděli další nekonkrétní odpovědí a navíc rozšířili potenciální zdroj problémů o novou skupinu prohřešků.

To nemůžou prostě a jasně napsat: hele zapomněl jsi do manifest.xml přidat

"permissions": [
"http://www.example.com/"
]

oprav si to a pak zkus publikovat znovu? To mi musí napsat obecný odkaz se širokou škálou možností a rovnou zablokovat účet? A pokud to nekontroluje human, ale bot, tak snad není třeba blokovat účty. Pak by mi obecný výstup nevadil.

Takže člověk jim zaplatí za nějakou službu. Ne moc, to jsou jen drobáky, ale jde o princip. Je to placená služba. Tak by snad se mnou měli jednat jako se zákazníkem. A ne po prvním pokusu s chybnou komponentou rovnou zablokovat účet bez jasného a konkrétního odůvodnění.

V minulosti se mi stalo něco podobného s Google AdWords. Tam mi byli sice ochotni sdělit konkrétní důvod. Je pravda, že jsem nevědomky porušil v jednom inzerátu jejich pravidla. Ten inzerát tehdy stopli. Pak jsem nějakou dobu neinzeroval a po několika letech jsem chtěl zadat novou kampaň. To už ale nešlo, protože kvůli tomuto prohřešku z minulosti ten účet zablokovali.

Snažil jsem se je tehdy přemluvit, ale nešlo to. Nakonec mi administrátor nenápadně naznačil abych si založil nový google účet a ten zde používal. Takže od té doby mám dva google účty jeden starý na kterém mi dnes běží již jen AdSense. A druhý nový kvůli AdWords, pod který jsem si přesunul postupně Analytics a jiné. Pod tímto účtem mi zablokovali publikování na Web Store.

Tak mě napadá. Já se internetu intenzivně věnuji dvacet let. Za tu dobu člověk občas udělá nějakou chybu, ať se snaží sebe víc. A když kvůli takové ojedinělé chybě je Google schopen trvale někomu zablokovat nějakou službu, se kterou má monopolní postavení. To je vzorec chování, který do budoucna může vést k tomu, že Google prostě někoho odpálí „ze života“. Od možnosti publikovat inzeráty v AdWords, od možnosti publikovat rozšíření či témata v Web Store ap. Kvůli jedné, neúmyslné chybě! A často i bez jasného odůvodnění. Inu pěkně nám ten Google sparchantěl. A nebo ne. Ode dneška budu místo Google psát google, s malým „g“, jako symbol opovržení.

PS: A třešina na závěr. Právě jsem se dověděl, že původní plugin byl zákazníkovi opět bez udání důvodu povolen.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


+ 9 = jedenáct