Skip to content

První permakulturní krůčky – polykultura

Polykultura je když …

Když na záhonek vysejete více druhů rostlinek. Tyto rostlinky rostou postupně a to tak, že vždy některé rostliny rostou natolik bujně a hustě, že vytvoří souvislý porost a neumožní růst plevelům. Rostlinky by navíc měly být kombinovány tak, aby si vzájemně prospívaly. Takový záhonek by měl být bezúdržbový. Jen zasejete a sklízíte. Žádné pletí, okopávání a teoreticky ani zalévání.

Polykultura je podobná smíšené kultuře. Rozdíl mezi smíšenou kulturou a polykulturou je v tom, že smíšená se seje do řádků, zatímco polykultura na široko (rozhodí se nepravidelně).

V literárních zdrojích, které jsem měl k dispozici je uvedeno, že skladbu polykultury si má permakulturník zvolit sám na základě osobních zkušeností. Později mi došlo, že toto doporučení pramení z toho, že autor od kterého jsem čerpal zřejmě sám neznal vhodnou skladbu. Navíc se doporučuje, aby začátečník nepoužíval více jak 3 plodiny.

No jo! Jenže jak jako začátečník mám poznat jak a podle čeho to namíchat. Když jsem si na téma permakultury koupil poměrně drahou knihu a jediná rada, která v ní je, že jako první složku mám použít ředkvičky a ty další mám určit na základě zkušeností. Hezké. Už jsem kdysi zahradničil, ale je to víc jak deset let a tyhle věci jsem prostě zapomněl.

Tož jsem se rozhodl získat zkušenosti. Vzal jsem si tabulku z jiné knihy, která popisuje vzájemně prospěšné vztahy plodin. A vysel jsem na jeden záhon jednu směs. Na druhý druhou. Každá směs měla cca 10 až 15 druhů. Uvědomoval jsem si, že je to hodně nad rámec doporučeného množství pro začátečníka. Ale co jsem měl dělat jiného, když jaksi ty zkušenosti, podle kterých bych určil co tam dát, nebyly.

První fáze vyšla skvěle. Ředkvičky opravdu vytvořily docela souvislý povrch. Rostly bujně a mezi nimi plevel nebyla. Problém nastal ve druhé fázi. Kdy již nedošlo k tomu, že by další generace vegetace vytvořila dostatečně bujný porost. Navíc díky neznalosti asi poloviny rostlinek jsem nevěděl co je plevel a co zeleninka :-)

Abych to zkrátil. Něco málo (krom ředkviček – těch bylo naopak hodně) nám na polykulturních záhoncích vyrostlo. V poměru k tomu, kolik jsem tam vysel semínek to ale bylo zanedbatelné množství. Na konci léta byl sice na záhoncích souvislý a velmi bujný porost. Ale i zahradník bez zkušeností by poznal, že je tento porost tvořen plevelí a trávou. Takže se záhonek během jediného roku vrátil do původního, zatravněného stavu :-) Na podzim jsem vzal sekačku, posekal to a hodil na to seno, tak snad se to přes zimu nějak zahluší a já nebudu muset na jaře zase odtravňovat kompletní travní drn :-)

Na třetím záhonku jsem zkoušel polykultury tři sestry, která mi Jakeš takeš zafungovala. Takže tudy cysta vede.

Příští roku už polykulturu, s vyjímkou tří sester, zkoušet nebudu. Omezím se na smíšenou s tím, že ji holt budu muset plýt. Ale aspoň budu vědět co kde mám. Aspoň pokud mi někdo neporadí kompletní směs pro polykulturu podobně jako je ta všeobecně profláknutá indianská sestava tří sester.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


šest − 5 =