Skip to content

Americké volby vyhrálo ego

Donald Trump nevěří v lidský podíl na globálním oteplování. Nevěří v samo oteplování. V kampani ho označoval za fámu … ve svém ekonomickém programu naopak počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren.”

[zdroj]

Nelíbí se mu, že v důsledku globalizace zkrachovalo v USA mnoho firem a lidé přišli o práci. Chce zastavit globalizaci!

Chce učinit Ameriku opět velkou (Make America Great Again). Takovou jaká byla, když byl mladý. Tj. éra, kterou známe z dříve populárního seriálu Dallas :-) V Americe vydělávala spousta lidí na těžbě ropy. Americké automobilky chrlily velké vozy, které se předháněly ve vysoké spotřebě paliva. Mnozí lidé ještě netušili, že svou činností mění klima a tak nikdo nebral ohled na životní prostředí. Továrny chrlily čmoudíky, autíčka chrlila čmoudíky. Až jsme tu planetu tak zaneřádili, že už dnes celý svět čelí důsledkům klimatických změn, které to způsobilo. Trump to možná ze své klimatizované kanceláře nevídí a asi ani nikdy neuvidí. Ale my, normální lidé, kteří se třeba snažíme něco vypěstovat na zahrádce víme, že už dnes je to i v Čechii těžší než dřív, kvůli suchu. A sucho u nás je způsobeno mimo jiné i klimatickými změnami. Většími výkyvy počasí, kvůli kterým se srážky koncentrují do kratších úseků a půda je tak nestíhá vsakovat (k tomu je i jiný důvod) a ony odtečou.

Dnes už víme, že ke klimatické změně dochází a že je způsobena činností člověka. A že pokud chceme žít i mimo rámec Trumpova života (myslím i poté, co nás tento pán opustí), tak víme, že s tím musíme něco dělat. Navíc víme, že ropa už dochází a musíme se připravovat na svět bez ní. Protože kdybychom čelili konci ropy nepřipraveni, tak zkolabujeme. Představte si jen kolik ropných produktů se spotřebuje než se na váš stůl dostane jídlo (zemědělec obdělává pole stroji na naftu, jiné stroje na naftu ho pak rozvážejí do skladů velkoobchodů, další odtud do obchodů a vy pak sednete do autíčka na benzín a zajedete si pro něj). Kdyby ze dne na den došla ropa, tak lidé nebudou mít co jíst a pole zarostou plevelí.

Ano, ten starý, bezstarostný svět byl lepší! Když jsi chtěl zbohatnout, půjčil sis na vrták a začal těžit ropu. Když sis chtěl užít volného času, sednul jsi do velkého amerického vozu, s velkou spotřebou a brázdil dlouhými americkými silnicemi za dobrodružstvím. Netušil jsi, že jsi součástí systémů, které devastují životní prostředí a způsobují, že život na naší planetě bude pro naše potomky nemožný, pokud se něco nezmění. Bezstarostné, radostné časy, spojené navíc s tím kdy Trump i ten vzbouřený bílý muž byli mladí.

Tento svět ale už skončil. Ropa dochází a lidstvo čelí globálnímu kataklyzmatu způsobenému nešetrností k životnímu prostředí. Něco se musí dělat, to je jasné.

Ano! Bílému muži se to nelíbí. Chce aby to bylo jako dřív! Chce být zase mladý, mít čisté svědomí, když nebere ohled na životní prostředí a chce zase snadno bohatnout na ropě. A nebo díky tomu, že mu dávají práci ti, kdo na ropě bohatnou. Vždyť stačí tak málo! Nevěřit, že ropa dochází a že lidská činnost negativně ovlivňuje klima. Tak pojďme! Vraťme to zpět! Začněme těžit nevyčerpatelné zásoby ropy a znovu vytvořme levné průmyslové provozy, které bez ohledu na životní prostředí dávají lidem práci i levné zboží. Tak! A Amerika bude zase velká! Dobré časy se vrátí.

Rozum velí, že to nejde. Ropa došla a potenciál k zamořování životního prostředí také. Je normální, že se svět mění. A lidé se s tím musí umět smířit. Ne každý to dokáže, někomu v tom brání jeho ego. Bohužel v Americe (a nejen tam) je takových lidí dost na to, aby dokázali svým nerozumem ovládat politiku, když jim to ti druzí dovolí.

Bůh žehnej Americe!

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


šest − 1 =