Skip to content

Zahradnická bilance 2014

Rok 2014 byl prvním rokem, kdy jsme museli ohradit zeleninovou část zahrady, aby do ní nemohly slepice. V důsledku toho se do ní nedostali ani běžci. Občas jsme je tam nahnali brankou, ale nestačilo to. Vzhledem k tomu, že silně mulčujeme slámou, tak se tam přemnožili slimáci. Kteří nám všechno sežrali. Včetně brambor pěstovaných pod slámou, kde tak byla úroda velmi slabá.

Pokus s pěstováním brambor „ve věži“ nevyšel. Zřejmě proto, že jsem věž umístil mimo oplocenou část a slepice to neustále rozhrabávaly. Brambory ze začátku rostly, potom ale uhynuly dávno před vykvetením.

Zkušenost roku 14 před nás postavila těžké dilema. Co se slimáky na zeleninové části zahrady. Je trochu divné, když díky běžcům nikde jinde slimáky v podstatě nemáme, zato na zeleninové zahradě, kam teď běžce pouštět nemůžeme jich máme plno.

Vidím možnosti, z nichž žádná se mi nezdá být uspokojující:

a) Začít trávit slimáky na zeleninové zahradě jedem. Jedy na zahradě ale nechci a navíc, nemůže některý otrávený slimák vylézt ven a tam být sežrán běžcem a otrávit i jej?

b) Udělat uzavřený výběh pro slepice. To u nás doma neprojde přes slepičí lobby.

c) Zrušit slepice. Také neprojde přes slepičí lobby.

d) Zavřít běžce na trvalo na zeleninové zahradě. Měli by málo prostoru, jen asi 100m2 na tři běhouny a to jim udělat nechci.

e) Vymyslet něco, aby kachny do zahrady mohly a slepice ne. Nevím co. Napadlo mě něco s vodní barierou, ale když už mám osobní zkušenost s chovem slepic, tak mám zato, že by se to ty potvory vychytralé časem naučily překonávat.

f) zrušit zeleninovou zahradu

Myslím si, že dalším důvodem proč nám to v tomto roce moc nerostlo byl nedostatek kompostu. Příští rok by to mělo být lepší.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


5 × sedm =