Skip to content

Je prcina předek nebo zadek?

Netrapme se v době kovidové jen tím parchantem a zamysleme se i nad jinými důležitými otázkami.

V dnešní době už nemá smysl lámat si hlavu nad základní otázkou života, vesmíru a vůbec. Protože odpověď je již známá. Každý přece ví, že to je 42. Pojďme k něčemu důležitějšímu. Je prcina předek nebo zadek?

Do doby, než se nám narodila dcerka a začali jsme s manželkou řešit otázky její hygieny, mě nenapadlo, že by prcina mohlo být něco jiného než zadek. Moje žena to má naopak. A nedokážeme se na tom shodnout. Občas si nerozumíme o čem vlastně mluvíme. Tak jsem googlil a zjistil jsem, že nejsme jediný pár, který zarputile odmítá v tomto sporu přijmout shodu.

V internetových diskuzích svádějí souboj hned tři tábory. Že to je jen předek, jen zadek a nebo dokonce obojí. Zdá se, že u nás na Moravě je více stoupenců pro sedinku, zatímco jinde je to naopak.

A jaké jsou argumenty? Pro předek svědčí základ slova, který se zdá být odvozen od hovorového označení nejpříjemnější možné lidské činnosti prcat. A protože se (obvykle) prcá dopředu, je to tedy předek.

Proti nim je tábor lidí, kteří mají názor, že je toto slovo odvozeno od činnosti související s uvolňováním nahromaděných plynů v zažívacím traktu a to cestou spodní. Tedy prdět. Proti tomu existuje vcelku logický argument, že pokud by to bylo odvozeno od prdět, byla by to prdka nebo prdel – a tak to taky je. Tento protiargument je ale lichý, přinejmenším v jižnější části Moravy, kde se sloveso prcnout si používá právě i pro ono uvolňování plynů.

Takže závěr? Moravané to mají od prdět a ostatní od prcat. Tedy na Moravě je to zadek a jinde předek.

Co to může znamenat pro mezinárodní Moravsko-Český styk? Na jedné straně si někteří diskutující mohou utahovat z moravských mužů, že jejich sexuální orientace nemusí být zcela standardní, když pro ně je prcina zadek. Ale to je jen ve verbální rovině. Pozor by si však při tomto styku měly dávat dámy. Pokud by například Češka odpověděla Moravanovi na otázku „Chceš to do prciny?“ rozhodným souhlasem, například: „Kam jinam ty prcivále?“. Mohla by být poněkud zaskočena tím, co se bude ve skutečnosti dít.

V diskuzi se vyskytují i extrémní názory. Jako například, že souložit jde nejen dopředu, ale i dozadu, takže prcina je obojí a obecně cokoliv, kam se dá strčit.

V nemálo příspěvcích ženy uvedly, že jim takto říkají muži. Dokonce i jejich manželé. Že jsou jejich prciny. No nevím, kdybych já byl žena a někdo by mi řekl, že jsem prcina, tak bych ho bez rozmyslu kopnul mezi předek i zadek. Ať si jde někam do kouta foukat prcichvosta prcíř jeden.

Jednoduché to má naše maličká. Ta prozatím zadku říká dědek a předku neříká nijak.

———————
Pseudolingvistická poznámka. Jazykové změny se šíří ze svého centra do periferií postupně. Trvá to desítky i stovky let. Na našem území je jazykovým centrem Praha. Dochází tak k tomu, že čím dále od centra, tím starší jazyk je používán a naopak. Nemám doma etymologický slovník, abych se podíval na etymologii slova prc. Ale je docela klidně možné, že prcnout si se v minulosti používalo i v Čechách jako sloveso pro flatulenci (= prdění).

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


8 − pět =