Skip to content

Hloupý prezident a jeho zfanatizovaní odpůrci

Při vší úctě, náš prezident se v poslední době chová jako hlupák. Nebo je nemocný?

Za jeho servilně proruské a proputinovské postoje se stydím zrovna tak, jako za postoj většiny ostatních politiků v ukrajinské krizi – sami jsme to zažili, měli bychom stát jednoznačně na jejich straně a ne „ani ryba ani rak“ – to je trapnost nad trapnost. Může vůbec přežít národ, který se ze své historie nepoučí?

Dokonce v této souvislosti nechápu ani postoje KSČM. Ona přece byla u moci, když k nám Rusáci přišli a jasně zradili jejich ideály. Rusy jsme tehdy měli celkem rádi (než přišli s tanky). Komunisti první by měli být proti ruské invazi na Ukrajinu a ne ji obhajovat a popírat. Co tím získají? To vážně chtějí, aby si tu jejich partaj lidé spojovali spíše s Indrou, Biľakem, Jakešem než s Dubčekem, Smrkovským, Svobodou?

Ale zpět k prezidentovi. Takové věci jako „učit se stabilizovat společnost od Číňanů“ či popírání masakru na Národní třídě jsou strašně mimo mísu. Vulgární výrazivo, ať jakkoliv obhajované, do úst prezidenta také nepatří. A v pořadu, který navazuje na tradici TGM dvojnásob. Tyhle jevy už si dokážu vysvětlit jen jako ztrátu soudnosti, stařeckou demenci … To bylo v předvolební kampani keců, když někdo upozornil na důchodový věk Zemana nebo Dřímala. A teď to tady máme.

Zemana jsem nikdy neměl moc v lásce, ale býval to docela schopný politik. Už jednou vyvedl zemi z krize. Zdá se, že to už ale je minulost a že nyní bohužel sledujeme v přímém televizním přenosu vznik jeho psychických nemocí provázejících stárnutí. Tyto znaky stárnutí se u některých lidí v jeho věku již opravdu projevují. Když k tomu přidáme jeho zálibu v omamných látkách (nikotin, alkohol) – to zdraví neronům také nepřidá a určitě může tyto nemoci také uspíšit.

Bohužel to vypadá, že si budeme muset zvyknout na tuto tragickou roli našeho prezidenta. Nezbývá nám než doufat, že to s ním půjde rychle s kopce a že díky tomu dojde i senátorům že je zdravotně neschopný vykonávat úřad a odvolají ho dřív než bude pozdě.

Zeman blázen – fanatici proti němu.

Na Zemanovi začíná být vše špatné. Dokonce i jeho odpůrci. Jejich fanatismus a iracionalita nezná mezí.

Při oslavě 17.listopadu házet na kohokoliv předměty pro jeho názory, to je úplně stejně přes čáru jako cokoliv, co dělá prezident. V listopadu 89 nám šlo hlavně o prosazení svobody a demokracie. A při prosazování těchto principů jsme havlovsky „nebyli jako oni“. Proto jsme my na ně nic neházeli. Házení předmětů na politiky při připomínce památky listopadu 89 je jak proti oběma principům o které nám šlo (svoboda a demokracie), tak i proti duchu naší Sametové revoluce.

Tyto útoky na politiky se mi nelíbí nikdy, nejen při oslavě listopadu 89. Je zajímavé, že terči těchto vaječných útoků bývají, snad bez výhrad, levicoví politici. Z toho plyne logický závěr, že vejce nejspíš háží pravicově orientovaní lidé. Taková je holt česká pravice. Plná huba Havla, demokracie, svobody, ale v praxi se chovají jako komunisti  z padesátých let.

Fanatismus prezidentových odpůrců je již také za hranou. Například. Prezident pozve cca 40 jiných prezidentů na připomínku osvobzení Osvětimi. A všechny sdělovací prostředky a pravicoví politici hovoří o tom, že pozval Putina a hned ho za to kritizují. Že je Putin jen jeden z pozvaných. A že byl např. i při oslavě vylodění v Normandii, to je jedno. Hlavně, že máme nějakou tu špínu na Zemana, byť je tak trochu smyšlená, tak trochu vycucaná z prstu. Hlavně že jsme nezapomněli recept jak se dělá z komára ťava!

Jeho odpůrci se dnes chovají stejně fanaticky jako když byla prezidentská kampaň. Aspoň v něčem se s prezidentem ještě shodnu.

Tento fanatismuz antizemanovců mi přijde trapno-dětinský. Příčina jejich fanatismu bezesporu pramení z toho, že jejich milovaný kníže prohrál volby. Že oni nedokážou přesvědčit víc lidí aby volili Dřímu. Milí zlatí, ale fanatismem nikoho nepřesvědčíte, spíš odradíte.

Protože si myslím, že hlavním zdrojem dnešní kritiky Zemana jsou zklamaní voliči Schwarzenberga, tak se asi hodí říct koho jsem volil já. Mým kandidátem byl (a je) Jiří Dienstbier a jeho jsem v prvním kole volil. Jako další v pořadí jsem měl ostatní kandidáty. Třetí od konce byl Zeman, druhý od konce Schwarzenberg a poslední paní Bobošíková.

Ve druhém kole jsem tak musel vybírat mezi dvěma ze tří pro sebe nejhorších voleb. Zvolil jsem dle svých priorit, toho třetího od konce. Volba Schwarzenberga by způsobila, že by tu o rok déle vládla ODS, což by se mi nelíbilo a v tom jsem viděl hlavní důvod proti S. Protože ODS mám na stejné úrovni jako KSČ (bez -m na konci – KSČM je o trošičku lepší), tak jsem volil Zemana, přestože je mi nesympatický, nelíbí se mi jeho styl, ani ty trapné bonmoty ap. V podstatě ho nemám rád. Samozřejmě jsem tehdy nemohl vědět, že dojde k vládní krizi, ale věděl jsem, že pokud k ní dojde a pokud to bude jen trochu možné, tak že nám od nich Zeman pomůže. A to také splnil, byť na hraně ústavních zvyklostí. Také jsem doufal, že by zemanův ekonomický racionalismus a pragmatismus mohl naší zemi pomoci po ekonomické stránce. To je ale brzo soudit. Ne nepodstatným aspektem při volbě pro mě byl zfanatizovaný dav Shwarzenbergových stoupenců, který se mi také nelíbil. A jeho fanatizmus doléhá až do dnešních dnů. Bohužel.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*


× šest = 12