Brzo to bude rok, co máme indické běžce, tak už si snad můžu dovolit pár postřehů. Máme 3 kachny a jednoho kačera na rozloze asi 2 500 m2 - jinou drůbež zatím nemáme.
Žerou je?
Co čtenáře asi zajímá nejvíc – ano opravdu je žerou (španělské slimáky) a dokonce je to pro ně lahůdka. Když ho jedna najde, ostatní za ní běhají. Podobně jako když slepice najde žížalu, jestli to znáte. Někdo nám říkal, že je budou žrát až budou mít rok a víc. Ti naši je začali žrát ještě jako mladí – měli asi tak 4 měsíce.
Bohužel jsou schopní sežrat i rejska nebo malou myš. Myš by mi nevadila, ale rejsek ano. To jsou kamarádi „živí se převážně hmyzem, ale i slimáky, pavouky, červy a mršinami obratlovců“ (viz. Rejsek obecný). A sice jsem to neviděl, ale obávám se, že jsou schopni sežrat i ještěrku. Jakoby nestačilo, že je decimují naše nepermakulturní kočky. Byli jsme tak rádi, když jsme na našem pozemku našli tu a tam nějakou tu ještěrku. Jsem zvědavý jestli ještě nějakou příští rok uvidím. Také jsem zvědavý kolik tu budeme mít kobylek. Bývalo jich plno, ale obávám se co s nimi ti indiáni podělají. Kvůli kobylkám jsem přestal síct sekačkou (nelíbilo se mi, jak to všechno přede mnou uskakuje – jako bych byl masový vrah - vlastně byl).
Žerou je?
Druhá otázka, která vás asi bude zajímat. Ano, žerou je. Dravci běžce. Je fakt, že běžci si skvěle hlídají oblohu. Jsou v tom daleko lepší než třeba slepice. Když si všimnete, že se všichni vaši běžci najednou přestali hýbat a stojí bez sebemenšího pohybu, tak se podívejte na oblohu, určitě tam něco krouží. Když se běžci z ničeho nic seberou, vemou nohy na ramena a zdrhají do krytu, zase je něco na obloze. Bohužel to u nás nestačilo a takřka po roce nám něco sežralo Rostíka :-(
Rostíkův medailonek a představení těch našich kačen
Rostík dostal jméno podle knížete Rastislava. Takže by to správně měl být Rastík :-) Podle knížete Rastislava, protože máme pejsky Cyrilku a Metoděje, no a jak známo Cyrila a Metoděje k nám pozval právě tenhle kníže. Kačenky se jmenují Radhana, Světlana a Libuše. Radhana proto, že se nám nepodařilo zjistit jak se jmenovala manželka Rastislava, tak jsme našli aspoň nějaké dobové jméno. Světlana se tak jmenuje protože je světlá. Světlana a Radhana vypadají skoro stejně, ale Radhana má tmavý zobák. No a Libuška se jmenuje Libuška proto, že já jsem prosazoval pro Rostíka jméno Libuška, ale Jordinka mi to zakázala, že prý aby nebyl zženštilý. Tak mi aspoň dovolila pojmenovat Libušku kačenu co má přírodní zbarvení.
Rostík byl gantleman každým coulem. Vždy si na nás vyskakoval v domění, že brání kačeny. Proháněl i psy a kočky. Když se šlo na kutě, tak často čekal až do kachníku zalezou kačeny a až pak šel on. Naopak ráno často chodil první. Když cítil nebezpečí, tak často dával kačenám signál a číhal co se bude dít.
Možná se mu jeho gantlemantství nakonec stalo osudným. 4.3.2013 poprvé roztál sníh ve větším množství a na zahradě se utvořily kaluže. Poprvé po dlouhé zimě se tak běžci vydali s námi na zahradu a pořádně se ráchali v loužích. Z této procházky pochází video. Asi dva dny na to jsme jim napustili bazének. 10.3.2013 jsme našli Rostíka kousek od bazénku s nohama nahoře. Když jsme ho převrátili, tak měl vyžranou půlku těla zvrchu. Den nebo dva dny nato nám okolo zahrady kroužila nějaká větší potvora. Asi káně. Ten den, kdy se to stalo byla mlha a tak si říkáme, že asi neuviděli nebezpečí včas a nestihli se schovat - našli jsme ho asi půlmetru od bezpečného úkrytu. Tři dny na to začaly kachny snášet vajíčka. Snesly jich 6 (pak zase začala být zima a ony přestaly snášet), tak jsme je zkusili dát do líhně, ale moc šancí tomu nedáváme.
Stačí jim lavór s vodou?
Hodně rozšířený názor je, že jim k životu stačí lavór s vodou. To je pěkná blbost. Vzhledem k jejich povaze bych řekl, že to je i trochu týrání, pokud jim chovatel nedá víc vody. Je fakt, že na to neumřou, ale kdo je viděl co dělají byť na malém bazénku, tak pochopí.
Jak chutná jejich vejce a maso?
Jak chutná jejich maso nevím. Vejce je trochu jiné než slepičí, ale ne moc. Kdyby mi někdo dal ochutnat dvě vejce, přičemž jedno by bylo běžčí a jedno slepičí, tak bych to běžčí asi poznal. Pokud by mi to neřekli, tak bych na to sám nejspíš nepřišel.
Může jim ublížit kočka nebo malý pes?
Pochybuji. Naši běžci prohánějí jak kočky, tak naše oba psy (čivava a jezevčík). Všichni z nich mají respekt. A to naše kočky nejsou žádní svatoušci. Metoděj (čivava) se jich dokonce dost dlouho bál, řekl bych že do doby než mu zachutnal jejich šrot a zrní. Kvůli té pochoutce si dodal odvahy a teď už jen dělá, že se bojí, když se díváme. Když se nedíváme, tak se jich očividně nebojí. Nebo očinevidně?
A co tchoř, kuna, káně, jestřáb?
Obávám se, že všichni jim ublížit můžou. Nějaký létající dravec nám zabil kačera, jak píši výše. Co jsem gůgloval na netu, tak někteří tvrdí, že káně jen rousné, které tu je jen v zimě. Tak doufám, že to byl ten náš případ.
Kuna a tchoř nevím. Ale jednou jsem viděl co dělaly fretky (fretka je domestikovaný tchoř) když chytly myš a obávám se, že by bylo v jejich schopnostech zadávit i kačenu. Na druhou stranu pro tchoře to nebude typická strava. On nejspíš tak ty žáby, slimáky, myši, malé ptáky. Kuna je větší, tam bych se už docela obával. Liška samozřejmě ano.
Celkové hodnocení
Zatím to vypadá, že indický běžec je nejlepší pomocník (nejen) permakulturního zahradníka. Snáší poměrně hodně vajec, maso prý je docela chutné, žere slimáky a jinou havěť a to dokonce i pod mulčem. Zelených rostlin si takřka nevšímá. U nás si jen párkrát zobli brokolice a to ještě možná z ní něco ozobávali. Takže není žádná obava pouštět je na zahradu. Je přátelský, ti naši za náma běhají jako pejsci. Nevýhody jsou: zapomeňte na okrasné jezírko, protože ho během jednoho dne zakalí tím jak v něm ráchají zabahněným zobákem. Sežerou i část užitečných nebo milých zvířátek proto je lépe jich nemít moc vzhledem k ploše. Myslím, že ti 4 by byli adekvátní tak na hektar, u nás ten čtvrthektar docela decimují a to je ještě vydatně přikrmujeme.
4 Comments
Dobry dem, chci se zeptat, jestli zerou take mandelinky? A co zelenina v zahradce, nepusti se mi do ni?
Dobrý den, mandelinky bohužel nežerou. Ani brouky, ani larvy. Na mandelinky se mi zatím nic bio/eko najít nepodařilo. Jen postřik Biool, který je bio, ale funguje jen ve stadiu vajíček. Ještě jsem ho nezkoušel.
Co se zeleniny na zahrádce týče, tak té si dospělí, nevyhladovělí běžci nevšímají. Bohužel si jí nevšímají doslova, takže přes to lezou a slabší rostlinky polámou. Takže bezprostředně po zasazení přísad je na zeleninovou zahradu nepouštím. Když už jsou rostlinky větší tak ano. Mladí běžci by něco sežrat mohli, ti ještě poměrně hodně žerou zelené.
Někteří lidé tvrdí, že jim běžci žerou salát ap. Naši se ho ani nedotknou. Myslím si, že salát žerou jen ti běžci, kteří nemají dostatek stravy. Naši běžci mají trvale přístup k misce se zrním. Přesto celý den běhají po zahradě, kde hledají breberky a ty španělské potvory. Pokud jim někdo dává nažrat jen před spaním, tak pak se nedivím, že mu občas sežerou i něco zeleného.
Nasi bezci uplne ignoruji vetsi vodni plochy a cachtaji se v plastove musli…maji k dispozici rybnik cca 15m v prumeru vybagrovany za ucelem cerpani vody na zalevani a jeste jsem jim vlastnorucne vykopala jezirko na miste kde maji jidlo…musli…kachnik…proste pred barakem maji uplny lazne kde by se mohli potapet a radit…ale nedostanu je tam…radsi se koupou v louzi kdyz jsem jim zkusila musli sebrat…
Je to tim ze jsou konzervativni nebo se boji vlezt do vetsi hloubky kde neztaci?
Mate nekdo zkusenost?
Nam komplet ozrali kanadske boruvky…podezrivala jsem souseda ale pak jsem je chytila pri cinu
Post a Comment